Gdański Teatr Szekspirowski
Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia. Budynek ten stanowił istotne świadectwo kultury artystycznej i umysłowej miasta w okresie jego największego rozkwitu. Gdańska Szkoła Fechtunku, jak wskazują na to dowody, jest jedynym znanym przykładem teatru elżbietańskiego, funkcjonującego na kontynencie europejskim.
W 2008 roku z inicjatywy Fundacji, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska powołano nową instytucję kultury – Gdański Teatr Szekspirowski, który wspólnie z Fundacją realizuje i poszerza jej dotychczasowe działania.
Festiwal Szekspirowski
Działalność Fundacji obejmuje organizację imprez artystycznych i edukacyjnych. Jedną z najważniejszych jest, obecnie współorganizowany z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, którego historia sięga 1993 roku. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie i jedyna w Polsce. Gdański Festiwal stał się częścią zainicjowanej w 2006 roku Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, w skład której wchodzą także festiwale z Niemiec, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Czech, Armenii, Danii, Hiszpanii, Serbii.
Teatr w Oknie
Usytuowany w samym centrum Głównego Miasta przy ul. Długiej 50/51 Teatr w Oknie jest pierwszym tego typu teatrem studyjnym na świecie. To, co czyni go wyjątkowym, to jego dwa duże okna, które stanowią naturalną sceniczną rampę, element scenografii bądź przestrzeń gry, kształtując trzy oblicza sceny: kameralną scenę wewnętrzną (dla około 40-60 osób), otwartą scenę zewnętrzną na ulicy Długiej (z widownia liczącą do 500 osób) oraz przestrzeń sceniczną połączoną kurtyną okien, dającą ogromne możliwości inscenizacyjne. Teatr w Oknie to unikatowa przestrzeń, stanowiąca miejsce spotkań z magią teatru mieszkańców i przybywających do Gdańska turystów, której największym atutem jest otwarcie na szczery i bliski kontakt z widzami. W repertuarze TwO znajdują się spektakle dramatyczne, monodramy, przedstawienia lalkowe, etiudy taneczne, koncerty, spotkania literackie, wieczory z opowiadaczami, happeningi, performanse, a także warsztaty teatralne i muzyczne dla dzieci i dorosłych.