„Teatr i Edukacja 2021” to cykl 5 specjalistycznych szkoleń na temat twórczego wykorzystania teatru w edukacji, przeznaczonych dla 20 nauczycieli / edukatorów z woj. pomorskiego. Zajęcia przeprowadzi grono ekspertów ze świata teatru. Projekt realizowany jest we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.
Udział w projekcie jest bezpłatny!

Spotkania odbywać się będą w Gdańsku cyklicznie, raz na miesiąc w weekend (od maja do października) oraz podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (4-dniowe seminarium w sierpniu).

Celem projektu jest aktywizacja twórcza oraz podniesienie kwalifikacji nauczycieli/edukatorów w zakresie umiejętności prowadzenia innowacyjnych zajęć. Finałem projektu jest przygotowanie przez każdego uczestnika autorskiej prezentacji w swej społeczności (lub on-line), z udziałem młodzieży (w listopadzie), podczas których wykorzystacie Państwo zdobytą wiedzę. Jest to swoisty „sprawdzian”. Opis prezentacji i dokumentacja seminarium zostaną zebrane w elektronicznej publikacji, dostępnej dla upowszechnienia dobrych praktyk.

Zajęcia poprowadzą: Maciej Wizner, Weronika Łucyk, Anna Zalewska-Uberman, Monika Jarząbek, Mażka Wojciechowska, Hanna Świętnicka oraz aktorzy gdańskiego Teatru Wybrzeże – Piotr Biedroń i Marzena Nieczuja-Urbańska. Będą to warsztaty dotyczące m.in.: pracy z aktorem, reżyserii spektaklu, twórczej pracy z tekstem literackim, technik dramowych, pedagogiki teatru.

Kontakt:
Anna Ratkiewicz: (058) 35 10 119; 698 034 820
Marta Nowicka: (058) 35 10 118; 604 759 340

e-mail: shakesploring@gmail.com

Program zajęć:

I zjazd – (miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski)
20.05.2022 17:00-20:00 Marzena Nieczuja Urbańska „Praca metodą dramy cz. 1”
21.05.2022 10:00-18:00 (o 14:00 obiad) Anna Zalewska-Uberman „Warsztaty z pedagogiki teatru”

II zjazd (miejsce: GTS)
10.06.2022 17:00-20:00 Marzena Nieczuja Urbańska „Praca metodą dramy cz. 2”
11.06.2022 10:00-18:00 (o 14:00 obiad) Mażka Wojciechowska „Reżyseria teatru młodzieżowego”

Seminarium (miejsce: GAK Stacja Orunia)
1-2.08.2022 10:00-15:00 Weronika Łucyk „Twórcza praca z tekstem”
3-4.08 10:00-15:00 Monika Jarząbek „Praca z aktorem-amatorem”

III zjazd (miejsce: GTS)
09.09.2022 17:00-20:00 Maciej Wizner „Praca z emocjami. Narzędzia aktorskie i zabawy teatralne”
10.09.2022 10:00-18:00 (o 14:00 obiad) Hanna Świętnicka „Animacja i plastyka w teatrze”

IV zjazd (miejsce: GTS)
07.10.2022 17:00-20:00 Agnieszka Grewling-Stolc „Edukator-Kreator”
08.10.2022 10:00-18:00 (o 14:00 obiad) Piotr Biedroń „Przepis na spektakl”

Zapraszamy do obejrzenia reportażu podsumowującego projekt!

Podsumowanie i pożegnanie – grudzień 2022

8 grudnia 2022 spotkaliśmy się z uczestnikami po raz ostatni. Już po wszystkich zajęciach. Po wdrożeniu w szkołach wiedzy, jaką nauczyciele i edukatorzy pozyskali podczas naszych zajęć. Spotkaliśmy się, aby opowiedzieć sobie wzajemnie o swoich sukcesach, o pomysłach, o tym, jak udało się przełożyć teorię i ćwiczenia z projektu na pracę szkolną. Pokazywaliśmy swoje filmy, teksty i prezentacje. Cieszyliśmy się tym wspólnie spędzonym rokiem! Oby tak dalej! Oby więcej! Oby częściej!
Drodzy nauczyciele – jesteśmy z Was dumni!

Prezentujemy też wspólne zdjęcie, z dyplomami w rękach. Zrobione przez Dawida Linkowskiego na pięknej scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Dziękujemy!

Zjazd IV – edukator… reżyser?

Ostatni zjazd w programie Teatr i Edukacja 2022 skupiał się na dwóch zagadnieniach. Agnieszka Grewling-Stolc pokazała nam, co znaczy być prawdziwym edukatorem. Jak animować grupę, jak integrować, jak rozbawiać i przez tę zabawę uczyć. Czasu było mało, a ćwiczeń dużo! I z każdym nowym ćwiczeniem – nowe pomysły.
Materiały do warsztatów i konspekt całych zajęć można pobrać tutaj:

Po udanej i pełnej radości „rozgrzewce”, jaką zaserwowała nam Agnieszka Grewling-Stolc, przeszliśmy do zupełnie nowego rodzaju wyzwania.

Piotr Biedroń – aktor Teatru Wybrzeże – zaproponował nam intensywną pracę z tekstem i pokazał, jak ze scenariuszem pracuje dramaturg oraz reżyser. Z niebywałym urokiem, postawił uczestników w roli aktorów, a sam konsekwentnie, zdanie po zdaniu, gest po geście – wyreżyserował pojedynczą scenkę z „Wesołych kumoszek z Windsoru”. Ciągłe powtórki i konieczność zapamiętywania sekwencji oraz ruchy scenicznego pokazała nauczycielom, jak trudnym zadaniem może być dla dzieci gra w spektaklu. Ale też, jak wiele radości może przynosić! Dlatego zaraz po próbach „wyreżyserowania” nas przez prowadzącego – nauczyciele podzielili się na grupy i zaczęli realizować własne scenki.

Zajęcia zakończyły się pokazami i całą masą ogromnej radości!
Konspekt z zajęć znajduje się tutaj:

Zjazd III – pracujemy z emocjami i przedmiotami

Wrzesień to bardzo szczególny czas. Nauczyciele wracają do szkół. Często pod ich skrzydła dostają się nowe klasy – potrzebujące integracji, zbudowania więzi wewnątrz grupy i z kadrą dydaktyczną. Dlatego w projekcie „Teatr i Edukacja” staramy się spotykać z uczestnikami w pierwszych tygodniach nowego semestru. Żeby podtrzymać motywacje i inspiracje rozbudzone podczas letniego szkolenia i dać nauczycielom i edukatorom nowe narzędzia. Które od razu – na gorąco – można przenieść na grunt szkolny. Tak też stało się i w tym roku!

Z Maciejem Wiznerem pracowaliśmy nad emocjami. A dokładniej nad tym, jak je odczuwać, jak naprowadzać uczniów na uświadomienie sobie reakcji własnego ciała i umysłu oraz (co może najważniejsze) jak z nich wychodzić, oczyszczać się, „wracać do siebie”. Wykonywaliśmy różne ćwiczenia aktywne (poruszając się po całej sali), a także skupialiśmy się na tekście i dodawaniu emocji do wypowiedzi bohaterów.


Na zajęciach z Hanną Świętnicką w ruch poszły przedmioty codziennego użytku, popularne w domu i szkole (kapelusze, koszule, krzesła, folia, sztućce, ubranka dla dzieci i wiele innych!). A zajęcia skupiły się na nauce różnych technik i pomysłów na animację przedmiotu. Nauczyliśmy się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje „lalek”, „kukieł”, „marionetek”. A wybrane typy i techniki przetestowaliśmy w praktyce! Okazało się, że już pojedyncza i całkiem zwyczajna łyżka stołowa wystarczy, aby przeprowadzić bardzo (!) ciekawe zajęcia! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem obu zajęć, prowadzących oraz zaangażowania i otwartości uczestników!

Konspekty z zajęć dostępne są tutaj:

Lato z Szekspirem, a Teatr z Edukacją
sierpniowe seminarium!

Na przełomie lipca i sierpnia od 26 lat odbywa się Festiwal Szekspirowski. To święto sztuki, Szekspira, obrazu, muzyki, tańca, a przede wszystkim – Teatru! A w środku tego ogromnego i prestiżowego wydarzenia, kawałek dalej od centrum Gdańska, na oruńskiej „Stacji” GAK – obyło się letnie seminarium dla nauczycieli i edukatorów naszego projektu.

Zawsze doceniamy fakt, że w lato, w wakacje – ci wspaniali pedagodzy poświęcają swój czas i energię, aby wziąć udział w intensywnych 4 dniach szkoleń! Nie inaczej było w tym roku. W dniach 1-4 sierpnia spotykaliśmy się na 5h dziennie i pod opieką Weroniki Łucyk (z gdańskiego Teatru Wybrzeże), a następnie Moniką Jarząbek (reprezentującą GAK). Pracowaliśmy nad tekstem, nad przygotowaniem ucznia-amatora do roli, nad przestrzenią i intencją wypowiedzi. Bawiliśmy się konwencją limeryku, inspirowaliśmy ilustracjami i sentencjami, ćwiczyliśmy warsztat nauczyciela.
Było gorąco – dosłownie i w przenośni! Ale mimo zmęczenia i pojawiających się nieraz wątpliwości – czuliśmy chyba, że było warto!

Materiały do pobrania:

Zjazd nr II – podstawy pracy reżyserskiej i drama (ciąg dalszy)

Podczas drugiego zjazdu (10-11 czerwca) spotkaliśmy się ponownie z Marzeną Nieczują-Urbańską i dokończyliśmy temat zastosowania dramy w budowaniu zespołu, improwizacjach, mówieniu o emocjach oraz tworzeniu scenek, które pomogą nam obsadzić naszych podopiecznych w najbardziej naturalnych dla nich rolach.
Następnie zaś udaliśmy się na scenę Teatru Szekspirowskiego, gdzie obyły się warsztaty dr Marzeny Wojciechowskiej-Orszulak, znanej w środowisku jako Mażka. Podczas jej zajęć trenowaliśmy bardzo wiele podstawowych umiejętności – od relaksacji, przez dykcję, po budowanie scenek opartych na obrazach. Różne elementy, które powtarzane w ramach ćwiczeń, pomogą przygotować grupę do wystawienia spektaklu. Dodatkowo obejrzeliśmy różne realizacje teatralne wyreżyserowane przez ekspertkę i usłyszeliśmy komentarz, na co zwracać uwagę, do czego zachęcać grającą w teatrze młodzież, a czego unikać.
To były bardzo ciekawe dni! Chyba wszyscy czekamy z niecierpliwością na sierpień!

Za nami pierwsze szkolenie!

W dniach 20-21 maja odbył się pierwszy zjazd w nowej edycji projektu Teatr i Edukacja 2022! Organizatorzy poznali uczestników. Uczestnicy organizatorów i siebie nawzajem. Wiele było integracji, zabaw, swobodnej atmosfery. Jeszcze więcej śmiechu! Wierzymy jednak, że był to śmiech mądry, który pozostawiał po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale również okazję do rozwagi, zastanowienia, odkrycia jakiejś cennej i wartościowej myśli w sobie i innych.

Zajęcia prowadziły dwie ekspertki – Marzena Nieczuja-Urbańska (z którą spotkamy się ponownie podczas szkolenia czerwcowego) oraz Anna Zalewska-Uberman. Obie prowadzące skupiły się na metodach pracy z młodzieżą (za pomocą dramy, albo pedagogiki teatru). Każda z nich zaproponowała inny zestaw ćwiczeń, który można wykorzystywać na swoich zajęciach. Wiele doświadczyliśmy w praktyce. Ale wiele jeszcze można doczytać, poszerzyć, rozwinąć. Dlatego – starym zwyczajem – załączamy dla Państwa konspekty obu zajęć!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego