„Teatr i Edukacja 2021” to cykl 5 specjalistycznych szkoleń na temat twórczego wykorzystania teatru w edukacji, przeznaczonych dla 20 nauczycieli / edukatorów z woj. pomorskiego. Zajęcia przeprowadziło grono ekspertów ze świata teatru. Projekt realizowany był we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.
Udział w projekcie był bezpłatny!

Spotkania odbywały się w Gdańsku cyklicznie, raz na miesiąc w weekend (od maja do października) oraz podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (4-dniowe seminarium w sierpniu).

Celem projektu była aktywizacja twórcza oraz podniesienie kwalifikacji nauczycieli/edukatorów w zakresie umiejętności prowadzenia innowacyjnych zajęć. Finałem projektu było przygotowanie przez każdego uczestnika autorskiej prezentacji w swej społeczności (lub on-line), z udziałem młodzieży (w listopadzie), podczas których wykorzystywali zdobytą wiedzę. Był to swoisty „sprawdzian”. Opis prezentacji i dokumentacja seminarium zostały zebrane w elektronicznej publikacji, dostępnej (na dole strony) dla upowszechnienia dobrych praktyk.

Zajęcia poprowadzili Maciej Wizner, Weronika Łucyk, Anna Zalewska-Uberman, Monika Jarząbek, Mażka Wojciechowska, Hanna Świętnicka oraz aktorzy gdańskiego Teatru Wybrzeże – Piotr Biedroń i Marzena Nieczuja-Urbańska. Były to warsztaty dotyczące m.in.: pracy z aktorem, reżyserii spektaklu, twórczej pracy z tekstem literackim, technik dramowych, pedagogiki teatru.

Kontakt:
Anna Ratkiewicz: (058) 35 10 119; 698 034 820
Marta Nowicka: (058) 35 10 118; 604 759 340

e-mail: shakesploring@gmail.com



HARMONOGRAM ZAJĘĆ:


I zjazd – (miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski)
28.05.2021 17:00-20:00 Marzena Nieczuja Urbańska „Praca metodą dramy cz. 1”
29.05.2021 10:00-18:00 (o 14:00 obiad) Marzena Wojciechowska-Orszulak „Tradycyjne i innowacyjne elementy reżyserii teatru młodzieżowego w przełożeniu na alternatywną możliwość prowadzenia teatru szkolnego on-line”

II zjazd (miejsce: GTS)
18.06.2021 17:00-20:00 Marzena Nieczuja Urbańska „Praca metodą dramy cz. 2”
19.06.2021 10:00-18:00 (o 14:00 obiad) Hanna Świętnicka „Animacja i plastyka w teatrze”

Seminarium (miejsce: GAK Orunia)
2-3.08.2021 10:00-15:00 Monika Jarząbek „Reżyseria dla offu. Praca z aktorem amatorem”
4-5.08 10:00-15:00 Weronika Łucyk „Twórcza praca z tekstem”

III zjazd (miejsce: GTS)
17.09.2021 17:00-20:00 Agnieszka Grewling-Stolc „Edukator – Kreator”
18.09.2021 10:00-18:00 (o 14:00 obiad) Anna Zalewska-Uberman „Warsztat pedagogiczno- teatralny.
Od teorii do praktyki”

IV zjazd (miejsce: GTS)
08.10.2021 17:00-20:00 Piotr Biedroń „Przepis na spektakl cz.1”
09.10.2021 10:00-14:00 Maciej Wizner „Praca z emocjami. Narzędzia aktorskie i zabawy teatralne”
09.10.2021 15:00-18:00 Piotr Biedroń „Przepis na spektakl cz. 2”

Ekscytujący moment – projekt się rozpoczął!

Po przeprowadzeniu naboru, wyłoniliśmy 20 nauczycieli i edukatorów z województwa pomorskiego. Utworzyło się w ten sposób niezwykłe grono różnorodnych osób, złączonych zainteresowaniem i pasją do teatru!

Jesteśmy już po pierwszym szkoleniu (zjeździe). W dniu 28 maja pierwszą część swoich zajęć poprowadziła Marzena Nieczuja-Urbańska. Natomiast 29 maja odbyliśmy całodniowe szkolenie z dr Marzeną Wojciechowską-Orszulak.

Były to częściowo zajęcia integrujące naszą nową grupę uczestników projektu, częściowo nastawione już na praktyczne umiejętności pracy z młodzieżą (ćwiczenia otwierające, inspiracje, praca za pośrednictwem nowych technologii i Internetu).

Konspekty obu zajęć (z opisem ćwiczeń) znajdują się tutaj:

Zjazd nr II: wiele radości – masa nowej wiedzy!

W dniach 18-19 czerwca spotkaliśmy się po raz drugi. Było to bardzo ciekawe spotkanie. Grupa uczestników już na pierwszych zajęciach pokazała, jak kreatywna i zgrana potrafi być. Ale podczas zjazdu nr II fantazja i energia sięgnęły zenitu! Śmiechu było co niemiara! Ale nie o sam śmiech nam przecież chodzi. Pod zabawą, integracją i angażującymi ćwiczeniami – kryły się dość poważne treści. Dotyczące wartości, jakie przyświecają nam w życiu i szczerości w zabawie w teatr (zajęcia Marzeny Nieczuji-Urbańskiej) oraz wczuwania się w nieożywione przedmioty i pokazywanie różnego rodzaju emocji, rozpoznawanie tychże emocji u innych (zajęcia Hanny Świętnickiej).

Dowiedzieliśmy się, jak wiele można stworzyć z całkiem codziennych przedmiotów. W szkolnych warunkach nie mamy bowiem zbyt często dostępu do drogich rekwizytów i scenografii. Ale nasza największa siła kryje się w wyobraźni i zdolności do myślenia poza schematami! W ten oto sposób – powstały wspaniałe postaci i ich historie – burzliwe, skomplikowane, pełne pasji i humoru dialogi! A wszystko dzięki kilku drewnianym łyżkom, balonom, skrawkom materiału i innym domowym drobiazgom. Ufamy, że będzie to dla naszych nauczycieli i edukatorów ważna lekcja i inspiracja do podobnej zabawy z ich podopiecznymi.

Poniżej do pobrania konspekty z obu zajęć:

Seminarium sierpniowe 2021, czyli 4 intensywne dni

W dniach 2-5 sierpnia odbyły się cztery intensywne dni szkoleń, prowadzonych przez dwie specjalistki (dla każdej z nich przewidziano 2 dni zajęć): Monikę Jarząbek i Weronikę Łucyk. 
Każda z pań skupiła się nie nieco innej tematyce.

Dwa pierwsze dni pracowaliśmy nad ćwiczeniami i modelami pracy z grupami amatorskimi (czyli jak zachęcać, jak prowadzić, jak rozwijać osoby, które nie są i nie planują być zawodowymi aktorami). Warsztaty miały dość praktyczny charakter. Po dłuższych rozmowach z prowadzącą o jej stosunku do pracy reżysera i filozofii zawodowej, uczestnicy mogli sami spróbować swoich sił i przygotowywać ze sobą nawzajem różne typy scenek. Bawiliśmy się konwencjami, „czyściliśmy” przekaz ze zbędnych komunikatów, rozmawialiśmy o tym, jak zachęcać naszych podopiecznych do pracy.

Dwa ostatnie dni były zbiorem ćwiczeń gotowych do dosłownego przeniesienia na warunki szkolne. Nic więc dziwnego, gdyż tematem zajęć była właśnie dydaktyka (w teatrze i szkole). Prowadząca proponowała zadanie za zadaniem, które uczestnicy wykonywali wspólnie, a następnie analizowali pod kątem przydatności do swojej pracy.
Tematyka była bardzo różnorodna – od intencji wypowiadania tekstu, emocji (w tym nazywania tego, co czuję) i empatii, przez jakże integrujące grupę wspólne tworzenie limeryków. Bawiliśmy się obrazem i tekstem. Ćwiczyliśmy w grupach i parach. Słowem – pełen wachlarz możliwości!

Załączamy konspekty z zajęć:

Konspekt – Weronika Łucyk

Porozumienie bez przemocy – notatki

Konspekt_Jarzabek_warsztat_reżyserii_2021

Wrzesień pod znakiem pedagogiki teatralnej i kreatywności

17 i 18 września, czyli zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego, spotkaliśmy się po raz kolejny. Tym razem naszą grupę pod swoje skrzydła wzięły dwie specjalistki: Agnieszka Grewling-Stolc (Stowarzyszenie MOST) oraz Anna Zalewska-Uberman (Teatr Miejski w Gdyni). Obie panie, jako pedagożki teatru, zaproponowały nieco inne metody pracy od swoich poprzedników i poprzedniczek. Tym razem pracowaliśmy więc nad poszerzeniem wachlarza narzędzi stricte związanych z procesem nauczania i dostosowanych do realiów pracy szkolnej. Nie tworzyliśmy spektaklu, nie reżyserowaliśmy, nie analizowaliśmy tekstów, ani psychologii postaci. To wszystko już było i… jeszcze będzie! Tym razem skupiliśmy się na tym – jak świat szkolny i zdobywaną wiedzę – urozmaicić! Jak wytworzyć atmosferę gry i zabawy, podczas gdy przemycamy ciekawe treści dydaktyczne? Jak oswoić nawet trudne tematy, dotyczące teorii sztuki, za pomocą kilku kredek, scenek i przestrzeni do interpretacji? Mówiąc krótko – uczyliśmy się, że pedagog może być prawdziwym, kreatywnym, artystą w klasie!

Konspekty z zajęć – do pobrania poniżej:



Ostatni zjazd – przepis na spektakl i praca z emocjami

8-9 października 2021 spotkaliśmy się po raz ostatni na zjeździe szkoleniowym. Zajęcia prowadzili Piotr Biedroń (aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże) i Maciej Wizner (aktor Teatru Miejskiego w Gdyni).
Spotkanie to różniło się nieco od pozostałych. Nie tylko dlatego, że do grona prowadzących dołączyło dwóch mężczyzn, ale też dlatego, że tematyka zjazdu związana była ze stricte zadaniami aktorskimi. O ile podczas poprzednich zajęć skupialiśmy się raczej na metodach dydaktycznych, narzędziach pracy i pedagogice teatru, o tyle teraz przeszliśmy przez proces budowania roli, pracy dramaturga i reżyserii nastawionej na jasne przekazanie widzowi naszej wizji efektu finalnego (w tym wypadku – fragmentu spektaklu).

Organizatorzy z ogromną radością obserwowali, jak wielkie postępy poczynili uczestnicy zajęć! Od naszego pierwszego spotkania minęło ponad pół roku. I oto, doszliśmy do momentu, w którym nauczyciele i edukatorzy sami tworzą fantastyczne, zabawne, charakterystycznie zarysowane postaci i role, dostosowane do własnych koncepcji i interpretacji konkretnej sceny!

Jesteśmy szczęśliwi! Dumni i wdzięczni!

Spotkamy się jeszcze raz w grudniu na spotkaniu podsumowującym projekt. Tymczasem uczestnicy „Teatru i Edukacji 2021” pracują sami! W swoich szkołach. W swoich ośrodkach lokalnych. Ze swoimi podopiecznymi. A my trzymamy kciuki!

Konspekty prowadzących zajęcia, jak zawsze są do pobrania poniżej:

FINAŁ PROJEKTU NA SCENIE GTS 3 XII 2021

Zakończyliśmy projekt!
Rozdaliśmy dyplomy i upominki, a uczestnicy zaprezentowali swoje projekty przez kolegami i koleżankami. Film można zobaczyć tutaj!

Skończyła się kolejna przygoda, z której wszyscy chyba jesteśmy bardzo dumni.
Szczególnie, że „Teatr i Edukacja” to nie tylko projekt dla nauczycieli, ale także praktyczna próba wdrożenia tej wiedzy wśród swoich uczniów, w swoich szkołach!


I to także się wydarzyło. Wszystkie relacje, wspomnienia, scenariusze, pomysły – zebraliśmy w publikacji poprojektowej, dostępnej poniżej:

Nabór do projektu odbywał się za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego tutaj:
Formularz zgłoszeniowy do projektu!

Projekt dofinansowany jest ze środków
Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.