Cykl wydarzeń dedykowanych pamięci Jerzego Limona (1950 – 2021), profesora nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego, szekspirologa, literaturoznawcy, teatrologa, pisarza, tłumacza, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Teatru w Oknie, który w 2024 roku obchodzi swoje 15-lecie. Teatr w Oknie był pierwszą, kameralną sceną GTS, a od 2015 roku prowadzony jest przez Fundację Theatrum Gedanense.

maj 2024

Wznowienie powieści Jerzego Limona pt. „Kaszubska Madonna”, która jest literacką podróżą przez historię Pomorza (wydawnictwo słowo/obraz terytoria).

25.05.2024, godz. 17:00 – Teatr w Oknie

Wydarzenie artystyczne z okazji 15-lecia Teatru w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51) pt. „Szekspir na wybiegu”.

Spektakl plenerowo-plastyczny przygotowany przez Transgatunkowy Teatr SFINKS, kreacja Alicja Gruca (dofinansowano ze środków Miasta Gdańska).

26.05.2024, godz. 11:00 – Teatr w Oknie

Teatr w Oknie prezentuje „Gdańskie legendy dla dzieci” (8+), przygotowane przez Stowarzyszenie Babizna.

27.05.2024, godz. 18:00 – Gdański Teatr Szekspirowski, Biblioteka prof. Jerzego Limona

„Młot na poetów” na przekór wojnie – spotkanie wokół ukraińskiego tłumaczenia powieści Jerzego Limona.

Przekład Igora Mackiewicza powstał w Charkowie pod ostrzałem rosyjskich agresorów – w obawie przed nadlatującymi rakietami i dronami, blisko linii frontu. Dlatego w trakcie spotkania chcielibyśmy wspólnie z uczestnikami zastanowić się nie tylko na walorami „Młota na poetów” i jego atrakcyjnością w Ukrainie, lecz również podjąć szerszy temat ciągłości kultury wysokiej w warunkach zagrożenia wartości podstawowych: życia oraz przetrwania państwa i narodu.

Spotkanie z tłumaczem, Igorem Mackiewiczem, poprowadzi prof. Marek Wilczyński oraz prof. Marta Koval.