Teatr i Edukacja 2020 to cykl 5 specjalistycznych szkoleń na temat twórczego wykorzystania teatru w edukacji, przeznaczonych dla 20 nauczycieli / edukatorów z woj. pomorskiego. Zajęcia przeprowadzi grono ekspertów ze świata teatru m.in. Agnieszka Grewling-Stolc, Maciej Wizner, Weronika Łucyk, Anna Zalewska-Uberman, Monika Jarząbek, Mażka Wojciechowska oraz aktorzy gdańskiego Teatru Wybrzeże – Piotr Biedroń i Marzena Nieczuja-Urbańska. Projekt realizowany jest we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Spotkania będą się odbywały w Gdańsku cyklicznie, średnio raz na miesiąc w weekend (od czerwca do listopada) oraz 4-dniowe seminarium w sierpniu. Łącznie w program wchodzi 5 zjazdów i spotkanie podsumowujące.

Celem projektu jest aktywizacja twórcza oraz podniesienie kwalifikacji nauczycieli w zakresie umiejętności prowadzenia innowacyjnych zajęć. Finałem projektu będzie przygotowanie przez każdego uczestnika autorskiej prezentacji w swej społeczności, z udziałem młodzieży (w listopadzie), podczas których wykorzystają zdobytą wiedzę. Będzie to swoisty „sprawdzian”. Opis prezentacji i dokumentacja seminarium zostaną zebrane w elektronicznej publikacji, dostępnej na stronie internetowej projektu (w grudniu) dla upowszechnienia dobrych praktyk .

Kontakt:
Anna Ratkiewicz: (058) 35 10 119; 698 034 820
Marta Nowicka: (058) 35 10 118; 604 759 340

e-mail: shakesploring@gmail.com

FINAŁ PROJEKTU – PODSUMOWANIE I PODZIĘKOWANIA

4.12.2020 Spotkaliśmy się z „naszymi” wspaniałymi nauczycielkami i edukatorkami po raz ostatni! Gdy zakończyły się zajęcia, uczestniczki projektu miały trudne zadanie, aby pomimo pandemii spróbować wprowadzić w praktykę swojej pracy umiejętności, które posiadły na spotkaniach ze specjalistami „Teatru i Edukacji 2020”. Formuła była bardzo szeroka – od zajęć on-line przez tworzenie koncepcji autorskich warsztatów, projektów i ćwiczeń z uczniami.
Wszystkie panie poradziły sobie z tym zadaniem bardzo (!) dobrze. Na początku grudnia spotkaliśmy się raz jeszcze. Aby omówić efekty ich pracy. Oglądaliśmy zdjęcia, filmy, słuchaliśmy opowieści. A z osobami, które nie mogły do nas dołączyć – spotkaliśmy się na Zoomie!

Był to jednak też czas podziękować i pożegnań. Organizatorki przygotowały dla wszystkich uczestniczek piękne dyplomy, książki na pamiątkę i niewielkie zestawy żywieniowe (które w reżimie sanitarnym musiały nam zastąpić wspólny obiad). Koordynatorki projektu zaś otrzymały piękne kwiaty i drobne upominki w ramach podziękowania.

Jesteśmy nieskończenie dumne, że mimo tak trudnego dla wszystkich roku – nawiązało się dzięki projektowi tyle przyjaźni, powstało tyle nowych pomysłów, tak wiele inspiracji! Dziękujemy naszym ekspertom, którzy sprostali wszystkim wymaganiom!
Ale przede wszystkim dziękujemy niezwykłemu gronu 20 pań z całego województwa, dla których żadne wyzwanie nie wydawało się zbyt trudne!

Za szczególną miarę sukcesu, mimo licznych przecież (bardzo uzasadnionych) przeciwwskazań względem spotkań i podróży – uznajemy fakt, że nikt – ani jedna osoba z grupy – nie przekroczyła progu 50% nieobecności na zajęciach. Co świadczy nie tylko o tym, że udało się nam zadbać o bezpieczne warunki pracy (i uczestniczki czuły się komfortowo), ale przede wszystkim – że widziały sens w kontynuowaniu projektu i przyjazdach na kolejne i kolejne zjazdy!

Jesteśmy z Was dumne! I mamy nadzieję – do zobaczenia przy kolejnych projektach i wydarzeniach!

Wydaliśmy też piękną e-publikację podsumowującą cały projekt. Możecie ją przeczytać tutaj: https://issuu.com/anna013/docs/tie2020-broszura-210

Dostępny jest także film ze spotkania podsumowującego. Ze względu na jego duży rozmiar, opublikowaliśmy go również na naszym kanale Facebook – do obejrzenia TUTAJ!

OSTATNI ZJAZD – REŻYSERIA Z PIOTREM BIEDRONIEM

 

 

 

 

 

16-17 października 2020 odbył się nasz ostatni zjazd w cyklu zajęć. Przed nauczycielami teraz trudne zadanie stworzenia jakiegoś działania artystyczno-edukacyjnego z młodzieżą i wykorzystanie nabytych umiejętności w praktyce. Celem spotkania październikowego były warsztaty bardzo odbiegające od tego, czego uczyliśmy się w poprzednich miesiącach. I było to „zagranie” bardzo świadome. O ile poprzedni prowadzący skupiali się na procesie i na tym, jak w pracy z uczniem wspólnie się rozwijać. I tyle podczas ostatnich zajęcć skupiliśmy się na efekcie. Pojawił się REŻYSER. Ktoś, kto w pewnym momencie pracy musi wejść i powiedzieć: „Basta!” 🙂 I zaprowadzić łódkę, która przeżyła – przez cały ten proces – różne przygody, bezpiecznie do brzegu i udanego, wartościowego także artystycznie – finału.

W tym celu najpierw prowadzący reżyserował grupę, czyli mówił, jaką ma wizję i co chciałby zobaczyć na koniec. A następnie nauczyciele podzieleni na 2 grupy, reżyserowali swoje autorskie scenki. A wszystko to na przykładzie cudownych, zabawnych, uroczych – Wesołych Kumoszek z Windsoru!

Tradycyjnie, zamieszczamy biogram prowadzącego i opis ogólnej tematyki zajęć: Sylwetka prowadzącego i program zajęć_zjazd V

Oraz konspekt warsztatów: Konspekt – Piotr Biedroń

 

SIERPIEŃ/WRZESIEŃ: 2 ZJAZDY, 3 PROWADZĘCE – MILION WSPOMNIEŃ!

 

 

 

 

 

Pod koniec wakacji i na samym początku roku szkolnego odbyły się 2 szkolenia: 28-29.08.2020 (w GAKu na Oruni) i 4-5.09.2020 (w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim). 

Zajęcia skupiły się na zagadnieniach takich, jak drama w nauczaniu, pedagogika teatru i praca z tekstem. Zajęcia prowadziły Anna Zalewska-Uberman, Weronika Łucyk oraz Marzena Nieczuja-Urbańska. Wydawać się może, że tematy proponowane podczas tych dwóch spotkań, były od siebie różne. I tak – dotyczyły innych obszarów pracy edukacyjnej. Ale łączyło je coś bardzo wartościowego: ogromna empatia, wrażliwość i zachęta do tego, aby pomagać naszym podopiecznym się rozwijać i rozkwitać! A nie – jak niestety często bywa – narzucać, oceniać, wymagać.

Wartości, które przyświecały prowadzącym miały przełożenie na atmosferę w grupie. I te 2 zjazdy były chyba najbardziej pełne radości i uśmiechu – mimo trzymającej nas nadal w swoich szponach pandemii.

Zachęcamy do zapoznania się z ogólną tematyką zajęć i sylwetkami prowadzących tutaj: Sylwetki prowadzących i program zajęć_zjazd III i IV

Oraz do sięgnięcia po konspekty zajęć poszczególnych prowadzących: 

Drama, Marzena Nieczuja-Urbańska

Konspekt zajęć, pedagogika teatru, Anna Zalewska-Uberman

Konspekt warsztatów dla nauczycieli_Weronika Łucyk

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z letniego seminarium dla nauczycieli i edukatorów:

 

SEMINARIUM 3-6 SIERPNIA 2020

Minęły prawie 2 miesiące od naszego pierwszego spotkania i oto – nadeszło najdłuższe z planowanych w projekcie szkoleń! Całe 4 dni, po 5h dziennie, wakacyjnego seminarium! 

Zawsze jesteśmy pełni ogromnego podziwu dla nauczycieli i edukatorów, którzy w okresie wakacyjnym poświęcają swój czas i energię, aby przyjechać do Gdańska i się uczyć, i uczyć… nadal i ciągle rozwijać! Tym bardziej dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniale spędzony czas, pełen wzruszeń i nieraz silnych emocji. Ufamy, że zajęcia wniosły coś cennego, pobudziły do rozmów i przemyśleń, pokazały drogi, które być może do tej pory nie były przez Was wydeptane, sprawdzone i zbadane. 

Na miejsce realizacji seminarium wybraliśmy naszego wieloletniego partnera projektów edukacyjnych: Gdański Archipelag Kultury („Stacja Orunia”, na Dworcowej 9 w Gdańsku).  Spędziliśmy 2 pierwsze dni wewnątrz ogromnej sali widowiskowej, zaś 2 kolejne niemal w całości w parku obok (nie sposób było nie skorzystać ze wspaniałej pogody!). 

Pierwsze zajęcia poprowadziła Monika Jarząbek – Kierowniczka Stacji Orunia. Skupiła się ona na technikach pracy z amatorami – czyli na „spektaklu” bez scenariusza, opartej o improwizację z zaledwie kluczowymi elementami tekstu i fabuły. To był dobry początek! Masa śmiechu (do łez!) i szalonej nieraz wyobraźni.

Druga część seminarium była całkiem inna. Razem z Marzeną Wojciechowską-Orszulak skupiliśmy się na teatroterapii. Zarówno w takim zakresie, w jakim może być ona (delikatnie i ostrożnie) wprowadzana w rzeczywistość szkolną, jak i w wymiarze terapeutycznym dla nas samych. Nie obyło się bez emocji. Próżno było się jednak spodziewać, że będzie inaczej. Celem zajęć było poruszenie strun, tematów i problemów, które hamują nas samych i naszych podopiecznych. A ich oczyszczenie za pomocą sztuki jest jak się zdaje jedną z najbezpieczniejszych emocjonalnie form. 

Biogramy i zdjęcia, a także skrócone opisy zajęć obu zajęć od prowadzących znajdziecie tutaj: sylwetki prowadzących – seminarium

Zaś konspekty z opisem/ listą ćwiczeń, które wykonywaliśmy, są do pobrania tutaj:

Konspekt Moniki Jarzabek – warsztat reżyserii

Sprawozdanie ze szkolenia z terapii teatrem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZJAZD 12-13 CZERWCA 2020

Pierwotnie – planowaliśmy rozpocząć projekt już w maju. Rzeczywistość pokrzyżowała nam jednak szyki i po długich, acz bardzo przyjemnych rozmowach z uczestnikami i prowadzącymi, zapadła decyzja, że spotkamy się w bezpieczniejszym i spokojniejszym okresie. A przynajmniej – damy sobie czas na to, aby się dobrze przygotować do nowego reżimu sanitarnego. 

Tak też się stało! Po raz pierwszy spotkaliśmy się w dniach 12-13 czerwca 2020 – na głównej scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pod czujnym okiem specjalistki od BHP, z otwartymi bramami na zascenie budynku (aby zapewnić przewiew świeżego powietrza), w maseczkach / przyłbicach, z dokładnym pomiarem temperatury, płynem do dezynfekcji rąk na każdym rogu i naklejkami na „własne prywatne” krzesło oraz wodę.

No…! Dla wszystkich był to chyba pewien szok! Ale potrzeba spotkania się z ludźmi, kontaktu ze sztuką i edukacją, możliwość nowych inspiracji – okazała się znacznie silniejsza! Więc – przy prawie pełnej frekwencji – udało się nam rozpocząć projekt! Pierwsze zajęcia poprowadziła Agnieszka Grewling-Stolc z Centrum Edukacji Nauczycieli (informacje o prowadzącej, a także pełen konspekt zajęć znajdziecie TUTAJ!). Zajęcia skupiały się na tematyce funkcjonowania i dynamiki grupy – szczególności w sytuacjach, w których do grupy dołącza ktoś nowy, grupa się poznaje, lub pojawia się problem. Drugiego dnia, ze względu na ładną pogodę, wyszliśmy na dziedziniec teatru i – ponownie – zachowując od siebie pełen dystans spędziliśmy 7 godzin z kolejnym prowadzącym – Maciejem Wiznerem (aktorem Teatru Miejskiego w Gdyni). Pełen konspekt zajęć jest do pobrania TUTAJ, zaś biogram i zdjęcie znajdziecie tu!

Tak rozpoczęła się nasza przygoda z projektem Teatr i Edukacja 2020! 

Z radością czekamy na kolejne wydarzenia, emocje, przemyślenia i spotkania!

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna”