Monoteatr

Cykl MONOTEATR eksploruje unikalną formę teatru jednego aktora. Od lat obserwujemy rosnącą z ogromną siłą popularność tego gatunku w całej Europie, Polska jest zaś jedynym państwem na świecie, w którym powstaje aż do 150 monodramów rocznie. Nasz cykl jest okazją do bliższego spotkania szerokiego kręgu odbiorców z tą najprostszą, a zarazem najtrudniejszą z form teatralnych. Zapraszamy do Teatru w Oknie twórców reprezentujących różnorodne oblicza sztuki monodramu z całej Polski. Prezentacje różnorodnych spektakli tego gatunku wieńczą spotkania z artystami i dyskusje z udziałem publiczności. Towarzyszą im Rozmowy o Teatrze Jednego Aktora, czyli otwarte spotkania z kuratorem naszego cyklu – Wiesławem Gerasem, będącym od ponad pół wieku absolutnym autorytetem w tej dziedzinie. To pomysłodawca i dyrektor 51-letnich WROSTJA, przykładający rękę do narodzin wielu festiwali teatrów jednego aktora, nie tylko w Europie.

U źródeł pieśni

Pieśni tradycyjne zaskakują swoją ponadczasowością, dzięki czemu przeżywają obecnie prawdziwy renesans, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem w różnych zakątkach globu.

W projekcie U źródeł pieśni sięgamy do rodzimych tradycji muzycznych, popularyzując polskie pieśni tradycyjne i współczesne zjawiska muzyczne sięgające do „źródeł”.

Pokazujemy rewelacyjne przykłady inspirowania się tradycją przez zespoły wydobywające z niej współczesne elementy, eksperymentujące z brzmieniami i łączące różne gatunki muzyczne. Koncerty organizowane przez nas na scenie letniej przed teatrem mają otwartą formułę, dzięki czemu docierają do tysięcy odbiorców.

W 2017 roku wystąpiły u nas takie zespoły jak Percival, Żywiołak, Mosaik, Sutari i Annutara. Drugim filarem projektu są warsztaty, na których uczestnicy poznają polskie pieśni tradycyjne ucząc się śpiewu „otwartym głosem” (tzw. śpiewu białego) pod okiem najlepszych specjalistów, poszukujących inspiracji „u źródeł”, czyli u muzyków i śpiewaków ludowych w różnych regionach naszego kraju.

SZEKSPIROFF

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy, czyli Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski, co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru. Festiwal w naturalny sposób stał się platformą spotkania i wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych zakątków świata. Od 2011 roku Teatr w Oknie gości dziesiątki wydarzeń artystycznych prezentowanych corocznie w ramach alternatywnego nurtu SzekspirOFF, towarzyszącego nurtowi głównemu. Zapraszamy artystów zaangażowanych w tworzenie teatru dramatycznego, eksperymentalnego, lalkowego, teatru tańca, a także performerów, muzyków i twórców sztuk wizualnych do zgłaszania swoich propozycji miniatur artystycznych, które stają się częścią Festiwalu. W ramach nurtu SzekspirOFF gościliśmy artystów z całej Polski, ale również z Japonii, Wielkiej Brytanii, Australii, Rumunii czy Słowacji.

Koordynator Teatru w Oknie

Dorota Sentkowska-Sakowicz
tel. +48 533 793 100
teatrwoknie@ftg.pl

TEATR W OKNIE

Ul. Długa 50/51
80-831 Gdańsk
tel.: +48 58 322-04-14