Ogłoszono KONKURS NA NAJLEPSZĄ POLSKĄ INSCENIZACJĘ DRAMATU WILLIAMA SZEKSPIRA oraz utworów inspirowanych dramatami Williama Szekspira, edycja 2017!

Konkurs  ma za zadanie wyłonić  najciekawsze spośród realizacji szekspirowskich, przygotowanych przez teatry polskie w sezonie artystycznym 2016/2017 i wytypować 3 przedstawienia do udziału w 21. Festiwalu Szekspirowskim odbywającym się terminie 28 lipca – 6 sierpnia 2017 r.

Będzie to bardzo szczególna edycja, którą poprzedzi międzynarodowa konferencja dużej rangi, organizowana przez European Shakespeare Research Association.  Partnerami i współorganizatorami wydarzenia są Gdański Teatr Szekspirowski i Uniwersytet Gdański. Dzięki tej kooperacji kilkuset wybitnych Szekspirologów z całego świata będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniach festiwalu, oglądając również najciekawsze polskie inscenizacje szekspirowskie.

Najlepszy spektakl zostanie uhonorowany nagrodą Złotego Yoricka – wręczoną podczas 21. Festiwalu Szekspirowskiego.

Spotkania z Szekspirem w Trójmieście mają już wieloletnią tradycję. Idea prezentacji najciekawszych polskich i zagranicznych inscenizacji szekspirowskich w festiwalowej formule zyskała sobie wielu sympatyków i wierną publiczność, a także bardzo przychylne opinie krytyków. Jest nie tylko największą międzynarodową imprezą teatralną na Wybrzeżu, ale także jednym z ważniejszych Festiwali Szekspirowskich w Europie.

W Gdańsku ma siedzibę fundacja Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich zrzeszająca festiwale z Polski, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Czech, Serbii, Macedonii, Francji i Danii. Dzięki tej organizacji, laureaci naszego Konkursu są rozpoznawani na scenie międzynarodowej i mają szansę na prezentację spektaklu podczas innych europejskich Festiwali Szekspirowskich. Od 2014 r. festiwal ma nową siedzibę, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.